Letní jazykové kurzy v Litvě

14. 2. 2024

Milé studentky a studenti litevštiny,

právě probíhá přihlašování na letní jazykové kurzy v Litvě. Můžete si vybrat, kde byste chtěli svůj letní jazykový kurs absolvovat. V nabídce jsou kursy univerzit a dalších institucí ve Vilniusu, Kaunasu a Klajpedě. Neváhejte využít tuto možnost, protože pobyt a studium v cílové zemi vás může posunout o pěkný kus dál na vaší cestě osvojování si cizího jazyka. Níže najdete podrobnější informace a přihlašovací formuláře. A nezapomeňte si pohlídat termíny pro podání přihlášek: 23. a 26. února a 1. a 4. března 2024.

Souhrnné informace o nabídkách všech institucí: https://studyin.lt/learn-lithuanian/

Podrobné informace o kursech na Vytautas Magnus University:

Greetings from Vytautas Magnus University in Kaunas, Lithuania!

Do you wish to experience a memorable and at the same time valuable summer adventure but still don’t have any plan? No worries – we've got your back!

From July 6 till August 4 Lithuanian Language and Culture Summer Course 2024 (8 ECTS) will be organized at Vytautas Magnus University. 4 weeks participants will study one Lithuanian language level, attend sociocultural lectures related to Lithuanian studies, go on several fieldtrips and visit a significant number of cultural attractions.

We are flexible. Therefore, applicants can apply for an online course OR for a contact course in Kaunas OR for a contact course in Vilnius. The best new is that for foreigners we have 29 funded places meaning that selected participants will take part in an online course and in a contact course free of charge plus those who join us in Kaunas or Vilnius will receive a scholarship of EUR 825,00 in order to cover travel, accommodation and catering expenses.

Luck on your side? Get a recommendation letter, letter approving your status, fill out the application form until March 1 and see you in Lithuania!

Application form and more information you may find on our website. Need help? Contact us by bsu@vdu.lt