Jak se studuje v Estonsku

6. 6. 2023 Michaela Müllerová

Zdravím všechny z mého studijního výjezdu v Estonsku!

Jsem v Tallinnu jen něco málo přes dva měsíce, ale mám pocit, jako bych tu byla už alespoň rok. Za tu krátkou dobu jsem stihla načerpat nespočet zážitků, poznat spoustu skvělých lidí, ochutnat hromadu nových pokrmů a celkově si to tady strašně moc užívám. Estonsko je země s bohatou kulturou plnou folkloru a krásnou přírodou. Hlavní město Tallinn má kromě působivého historického centra také dost možností kulturního vyžití a ani studenti tu o zábavu nemají nouzi. Každé pondělí se tu chodí na karaoke, ve středu třeba na beer-pong a soboty donedávna provázelo pravidelné fotbalové utkání studentské Erasmus ligy. V mezičase je samozřejmě možné se zapojit do množství aktivit, které pořádá estonské ESN – od seznamovacích večírků nad deskovkami, přes kurzy tance, až po výlety například do Laponska.

Po studijní stránce je Tallinn University asi srovnatelně náročná s MU. Na Erasmus jsem vyjela přes svůj hlavní obor (Informační studia a knihovnictví), takže se zde věnuji spíš jemu, ale také jsem si k tomu zapsala kurz praktické estonštiny, abych si rozšířila obzory. Sice se mi trochu plete s finštinou, kterou studuji na MU, ale alespoň už vím, jak pozdravit prodavačky v supermarketech, kde si pravidelně kupuji estonskou tyčinku kohuke :) Kromě Tallinnu jsem se stihla podívat i do lotyšské Rigy, litevského Vilniusu a v plánu mám ještě minimálně největší estonský ostrov Saaremaa, národní park Lahemaa, Helsinki a několik dalších estonských měst.

Vyjet na Erasmus bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí a přála bych to zažít každému – takže pokud nad tím jen trochu uvažujete, seberte odvahu a vyjeďte. Protože kdo se bojí, nesmí do lesa – a to v Estonsku platí dvojnásob :)

Autorka textu a fotografií: Michaela Müllerová (Informační studia a knihovnictví + Baltistika)