Halina Beresnevičiúte Nosalova, Ph.D., M.A.

Studovala jsem historii a filosofii na Univerzitě Výtautase Velikého (Vytautas Magnus University) v Kaunasu. Ve studiu historie jsem potom dále pokračovala na Central European University v Budapešti. V doktorském studiu jsem navázala opět na své domovské univerzitě v Kaunasu. Absolvovala jsem také několik odborných stáží, a to na GWZO v Lipsku, na Maison des sciences de l'homme v Paříži a stáž Baltnexus ve Vilniusu a Kaunasu. Vědecky a akademicky jsem v minulosti působila na VMU v Kaunasu a v Geisteswissenshafliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas v Lipsku. Tematicky se zabývám dějinami politické kultury, přeměny elit, filantropie a historiografií 19. století. Jsem autorkou monografií Lojalumų krizė: Lietuvos bajorų politinės sąmonės transformacija 1795-1831 (Vilnius: Vaga 2001) a Artists and Nobility in East-Central Europe Elite Socialization in Vilnius and Brno Newspaper Discourse in 1795-1863 (Berlin: Walter DeGruyter 2017) a popularizačně-naučné knihy Litva (Praha: Libri, 2006). Z angličtiny do litevštiny jsem přeložila knihu Haydena Whitea Metaistorija: istorinė vaizduotė XIX amžiaus Europoje (Vilnius: Baltos lankos, 2003).