Moravský podzim: mezinárodní hudební festival

29. 9. 2023

Vážení a milí,

rádi bychom vás upozornili na kulturní program mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim, který v říjnu pořádá Filharonie Brno. Na programu bude spousta zajímavé hudby, ale především hudba ze zemí, které jsou předmětem našeho studijního a vědeckého zájmu, tedy Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Konkrétní koncerty naleznete níže a v programu festivalu.

Příjemné je, že všichni studenti mají vstup půl hodiny před začátkem každého koncertu za 50,- Kč. Tentokrát však organizátoři dokonce nabízejí všem studentům, absolventům a vyučujícím Baltistiky 80% slevu na vstupné. Při nákupu online jednoduše klikněte na VYBERTE SLEVU a zvolte možnost 80% UMĚLECKÉ OBORY. Podobně také při nákupu vstupenek v předprodeji stačí uvést, že jste z Baltistiky.

Vřele vám doporučujeme se festivalu #moravskypodzim organizovaného #filharmoniebrno zúčastnit. Zvláště upozorňujeme na tyto koncerty:

Kremerata Baltica. Středa 4. 10. v 19.00, Besední dům.

Koncert proslulého komorního orchestru složeného především z hudebníků pobaltských zemí, se kterým se představí litevská vycházející hvězda klavírního umění.Smyčcový orchestr založil roku 1977 významný lotyšský houslista Gidon Kremer, když kolem sebe shromáždil pečlivě vybrané mladé nadšené muzikanty zejména z Pobaltí. Existence souboru inspirovala vznik nových děl od takových osobností, jako jsou Arvo Pärt, Gija Kančeli, Peteris Vasks a další. Od svého založení těleso tisícovku koncertů ve více než 50 zemích světa. Za své nahrávky pravidelně sklízí prestižní ocenění.Na programu jsou sugestivní, silná i hravá díla autorů spojených s Pobaltím.

Událost: Kremerata Baltica | Facebook

Vstupenky: KREMERATA BALTICA – Moravský podzim (moravsky-podzim.cz)

VIKTORIJA POLJOVA: Poselství jednomu obyčejnému člověku pro housle, vibrafon a smyčcový orchestr

ALFRED SCHNITTKE: Koncert pro klavír a smyčce

GEORGS PELĒCIS: Concertino bianco pro klavír a smyčcový orchestr

JĒKABS JANČEVSKIS: Lignum pro smyčcový orchestr, svilpaunieki (lotyšské lidové okaríny ve tvaru ptáků), zvonkohru a větrnou zvonkohru

OLLI MUSTONEN: Triptych pro smyčcový orchestr

Onutė Gražinytė - klavír

Džeraldas Bidva - housle

Andrejs Puškarevs - bicí nástroje

Kremerata Baltica

Onutė Gražinytė: klavírní recitál. Čtvrtek 5. 10. v 19.00, Besední dům.

Program recitálu litevské vycházející hvězdy klavírního umění je plný dialogů: prochází jím dialog Skrjabina a jeho litevského současníka Čiurlionise, dialog Skrjabinových a Čiurlionisových preludií s pozdějšími preludii Messiaenovými, dialogy Bacewiczové a Bacevičuse.

Událost: Onutė Gražinytė – RECITÁL | Facebook

Vstupenky: ONUTĖ GRAŽINYTĖ – KLAVÍRNÍ RECITÁL – Moravský podzim (moravsky-podzim.cz)

Poslední pohanské obřady. Sobota 14. října ve 21.00, Červený kostel.

Když Moravský podzim v roce 2017 uvedl oratorium Poslední pohanské obřady litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse, psalo se o tomto koncertě jako o jedné z největších událostí celého ročníku festivalu. V roce 2021 Moravský podzim uvedl dílo mimořádně znovu, jako poctu skladateli, který krátce před zahájením festivalu zemřel. I tehdy se provedení setkalo s velkým zájmem. Posluchačský úspěch a nadšení dětského sboru Kantiléna pro provozování tohoto díla podnítil dramaturgii k tomu, aby Kutavičiusovo sugestivní oratorium zařadila pro programu i letos.

Událost: Poslední pohanské obřady | Facebook

Vstupenky: POSLEDNÍ POHANSKÉ OBŘADY / MORAVSKÝ PODZIM | Filharmonie Brno (filharmonie-brno.cz)

Všichni jste srdečně zváni! Přijďte se seznámit s hudbou našich zamilovaných zemí :)