Navazující magisterské studium
Baltistika, to je navazující magisterské jednooborové i dvouoborové studium o standardní délce čtyř semestrů.
Charakteristika programu
Základní rozvržení, paralelní studium jazyka a kulturně-historických souvislostí, je stejné jako v bakalářském stupni. Oproti bakalářskému studiu se však mění způsob práce: těžiště již nespočívá v přednáškách, nýbrž v seminářích. Předpokládá se, že posluchači zvládli první jazyk baltické oblasti do té míry, že jsou schopni v něm soustavně číst. Nejen kurzy kulturně-historické, ale i kurzy lingvistické počítají vedle přednáškových výkladů též se seminární interpretací pramenů.
Navazující magisterský program rozvíjí znalosti prvního jazyka baltické oblasti (litevštiny, či finštiny), umožňuje pokračování ve studiu druhého jazyka nebo volbu dalších jazyků. Umožňuje profilaci filologicko-historickou nebo lingvistickou. Navazující magisterský stupeň vykládá jazyk z jiných pohledů a v jiných souvislostech (revize jazykového systému s celkovým nadhledem; historicko-vývojové souvislosti národního jazyka; sociálně-geograficko-politické postavení, rozšíření a rozvrstvení národního jazyka; tradice přemýšlení o národním jazyce) a soustavně rozvíjí překledatelskou zručnost.
Podmínky pro přijetí
Do navazujícího magisterského studia se lze zapsat po složení přijímací zkoušky. Ta bude odpuštěna uchazeči, který složil s výborným či velmi dobrým prospěchem bakalářskou zkoušku z baltistiky na FF MU. Zásadním kritériem pro přijetí je znalost litevštiny nebo finštiny na úrovni umožňující četbu literárních a odborných textů.