Návštěva litevského prezidenta

21. 11. 2022

Prezident Litevské republiky Gitanas Nausėda se ve čtvrtek 17. listopadu 2022 sešel v Praze s reprezentanty společenství Litevců v České republice a poděkoval jim za jejich úsilí v šíření litevského historického odkazu, identity a kultury.

Pozornost byla zaměřena na podporu vztahů s Litvou a na otázky lituanistického vzdělávání. Také byl připomenut význam Prahy pro litevské kulturní dějiny. Pan prezident zdůraznil dlouholetou akademickou tradici, vědeckou úroveň a zkušenost s výukou litevštiny v obou baltistických centrech v České republice, tedy v Seminář baltistiky Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu jazykovědy a baltistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Hlavu státu zaujaly plány do budoucna a vědecká bádání, jimiž se tato centra zabývají. Zdůrazněna byla také nutnost podpory a vzájemné spolupráce všech zahraničních center.

Za brněnskou baltistiku se setkání zúčastnil pan docent Vaidas Šeferis. Dále byli jako hosté přítomni Tomas Krasauskas, předseda Společnosti Litevců v České republice, bývalý předseda této společnosti Sigitas Adomavičius, paní doktorka Geda Montvilaitė, pan docent Ilja Lemeškin, spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa Žydronė Krasauskienė a průvodkyně po Praze paní Danutė Reichová.