Nejšílenější litevská participiální věta

16. 4. 2020

Přečtěte si následující věty. Která z nich se vám zdá jako nejsložitější, nejkrkolomnější, zkrátka nejšílenější? :) Svůj hlas pošlete na adresu 81318@mail.muni.cz.

 

Číslo 1

Remiantis duomenimis iš kelių mieste esančių karantinavimo vietų, kuriose stebimi iš ligoninės išleisti žmonės, maždaug nuo 5 iki 10 „pasveikusių" pacientų vėliau vėl nustatomas koronavirusas.

Na základě údajů několika v městě se nacházejících karanténních míst, ve kterých jsou monitorováni lidé propuštění z nemocnice, zhruba pěti až deseti uzdraveným pacientům byl později znovu stanoven koronavirus (pozitivní test).

 

Číslo 2

Ji labai gerai prisimena, kaip tą dieną jis, kiaura kojine su išlindusiu juodu nykščiu, pasišaukė juos ir, verkdamas, lyg dainuotų, mušdamasis į krūtinę, prisiekė neapleisiąs ir abu padarysiąs - "čigonų baronais".

Velmi dobře si pamatuje, jak si je ten den dědeček, v děravé ponožce, z níž vykukoval černý palec, přivolal a plakal, jako kdyby zpíval, tloukl se do prsou a přísahal, že je neopustí a z obou udělá „cikánské barony".

 

Číslo 3

Aš sučiupau auką iš Panevėžio ir numelžiau šį nuplikusį dvarininkėlį, tai pralošdamas, tai atsargiai ir neužtikrintai išlošdamas, vėl fatališkai pralošdamas ir pagaliau po kelių efektingų partijų, besižavintiems žiūrovams keikiantis, sužėriau į kišenę pinigus ir palikau dvarininkėlį, drebančiomis lūpomis besiurbiantį alaus bokalą. (Antanas Škėma: Balta drobule, s. 70)

Popadl jsem panevėžyjskou oběť a oškubal toho plešatícího vašnostu, tu prohrávajícího, tu opatrně a nejistě vyhrávajícího, pak zase drtivě prohrávajícího, a konečně jsem po sérii působivých partií za klení zaujatých čumilů shrábnul peníze a zanechal milostpána, usrkávajícího chvějícími se rty z půllitru piva, jeho osudu.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info