Přednášky Michala Kováře

25. 4. 2023

Zveme vás na dvě přednášky kolegy Michala Kováře, Ph.D., jehož působištěm je Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Přednášky proběhnou již tento týden ve čtvrtek 27. dubna:

V učebně L10 od 12 hodin bude probíhat přednáška Setuská epika a Kalevala.

Finský národní epos Kalevala se stal vzorem pro tvorbu mnohých dalších textů převážně v uralském jazykovém světě. Setuský epos Peko (20. léta 20. století) je ovšem "kalevalský" jen částečně. V přednášce bude ozřejmeno, jakým způsobem se Peko ke Kalevale vztahuje, kdo je jeho tvůrcem či tvůrci a co lze z eposu vyčíst.

V učebně K24 se bude od 16 hodin konat přednáška Sámská ústní slovesnost.

Říká se, že sámská literatura přímo vyrůstá z ústní tradice. Je pravda, že není vždy možné s jistotou určit, který text je "autentickým" folklorem a který autorský. Náplní přednášky bude poukaz na možnosti interpretace textů starší sámské literatury (17.-19. století) v kontextu folkloristiky a literární komparatistiky.