Tradiční velikonoční kutálení vajíček

4. 4. 2023

Bez popisku

Milé studentky a milí studenti,zveme vás na tradiční baltistický velikonoční večírek spojený skraslicovými dílnami. Letos se večírek uskuteční v úterý 11. dubna od 16 hod. do cca 20 hod. v posluchárně G01.

Připravili jsme pro vás etnograficky laděný program,který bude mít přibližně tento průběh:Jako každý rok začneme tradičním barvením vajíček za pomocí vosku, s sebouprosím mějte následující věci:1. Několik (4-6) natvrdo uvařených vajíček, nejlépe bílých (na nich lépe vyniknebarva), ale hnědá se také hodí.2. Obyčejnou tužku.3. Obyčejný špendlík s kovovou hlavičkou. Nehodí se ozdobné špendlíky s barevnouplastovou hlavičkou. (Pro úplnost: špendlík se zabodne do tužky, a následně setímto nástrojem na vajíčka nanáší tekutý vosk.)4. Velikonoční vodou ředitelné barvy na vajíčka.

Malovat budeme tradiční technikou tekutého vosku, kdy se na vajíčko nanáší vzorz vosku a následně se vajíčka ponoří do různých barev, čímž na barevné skořápcevznikne voskem vytvořený bílý vzor. Technické zázemí na barvení bude zajištěno.Následovat bude tradiční litevská velikonoční hra "kutálení vajíček", svéhodruhu pétanque s vajíčky, kdy je třeba svým vajíčkem trefit to soupeřovo. Býváto vždy napínavá soutěž, vítěz bere všechno!Po kutálení budeme pokračovat zpíváním litevských lidových písniček: KamilėLaučytė nás naučí několik tradičních litevských písní, budeme mít k dispozicijejich texty s překladem do angličtiny. Nic složitého :)Drobné občerstvení vítáno!Večírek je určen všem baltistům bez rozdílu jazykové specializace, můžete ssebou vzít také své přátelé, všichni jste vítání!Těšíme se na shledanou!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info