Setkání s překladatelkou Věrou Kociánovou

  • 28. dubna 2022
    14:00 – 16:00
  • Učebna G11, budova G, Gorkého 7, Brno 602 00

Milí studenti,

dovolte mi, abych vás pozval na mimořádné setkání s překladatelkou a editorkou Věrou Kociánovou, která nedávno obdržela státní vyznamenání Litevské republiky za přínos litevské kultuře. Věra Kociánová je v současné době nejaktivnější česká překladatelka a vydavatelka litevské literatury. Přeložila ikonický litevský román Jurgise Kunčinase „Tūla“, vydala sbírku litevských pohádek, podílela se na edici české sbírky veršů Tomase Venclovy „Čas rozpůlil se“, přeložila úspěšnou litevskou dětskou knihu Kęstutise Navakase Zvířátka se učí kamarádit“. Taktéž přeložila úspěšný kreslený litevský román Jurgy Vile „Sibiřské haiku“, které v dohledné době vyjde v nakladatelství „Argo“. Věra Kociánová je zakladatelkou nekomerčního nakladatelství Venkovské dílo.

Beseda s Věrou Kociánovou se uskuteční tento čtvrtek, 28. 4. 2022, v 14 hod. v posluchárně G11 (tzn. v rámci výukových hodin kurzu BA_L4). Srdečně všechny zvu a doufám v hojnou účast!

Hlavním tématem besedy budou zkušenosti Věry Kociánově s překladatelskou a ediční činností v rámci litevské literatury. Těžko bychom hledali člověka, který by byl lépe zasvěcen do radostí a strastí odborníka, jenž se snaží šířit v českém kulturním prostředí takovou „exotiku“ jako je litevská literatura. Jak se vybírají tituly k překladu? Jak probíhá proces překládání a editování? Jaké jsou možnosti finanční podpory pro tyto překlady? Jaký vztah k litevské literatuře mají velká nakladatelství? Budeme probírat tyto a mnohé jiné otázky z filologické praxe. Příběh litevské literatury v podání Věry Kociánové určitě poslouží jako inspirace pro ty z vás, kteří hledají příklady uplatnění nabytých jazykových vědomosti v praxi. Přijďte, bude to zajímavé!

Na závěr dovolte mi připojit také druhou pozvánku: den před našim setkáním, ve středu, bude Věra Kociánová představovat v Brně svou nejnovější autorskou tvorbu – knihu „Johanka a čarodějnice“, ve které se věnuje problematice dětského autismu. Křest knihy se odehraje ve středu, 27. 4. 2022, v 16 hod. v brněnské kavárně „Blue café“. Jste tam srdečně vítání!

Mějte se hezky a těším se na setkání ve čtvrteční besedě.

Vaidas Šeferis

Bez popisku
Bez popisku

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info