Mgr. Jan-Marek Šík

 

Studoval jsem „kde co“ a chtěl toho studovat ještě víc. Zatím jsem vystudoval finská a švédská studia na FF UK, na která jsem potom navázal studiem baltistiky na FF MU. V bakalářské i magisterské práci jsem se zabýval Kalevalou, nejdříve okolnostmi jejího vzniku a posléze jejími literárními adaptacemi. Badatelsky se momentálně zabývám svojí dizertací z oboru teorie vyprávění. Na materiálu švédské holokaustové literatury psané přeživšími a druhou generací se snažím popsat, jak její autoři budují specifické narativní útvary. Tyto útvary nazývám vzpomínkové světy a jejich místo leží někde na průsečíku světů fikčních a historických. Kromě pedagogické činnosti na FF MU píšu literární
recenze (www.iliteratura.cz, Bohemica litteraria, Theatralia atd.), překládám z finštiny a švédštiny a věnuji se vlastní tvorbě. Spolupracoval jsem na editaci publikace Člověk a dějiny v literatuře (Sojnek 2021). Jsem také hrdým vedoucím brněnské sekce Skandinávského domu, který si klade za cíl přibližovat kulturu severských zemí českému publiku.

 

Ze svých překladů mohu zmínit například Čas vlků Elisabet Nemert, Malou Sibiř Antti Tuomainena či Chiméru 38 Kjella Westöa a další drobnější texty vydané časopisecky či v knižních antologiích. S mojí ženou Lenkou Šíkovou jsme napsali román Rituál (Host 2019).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info